Čerstvé nebo sušené droždí?

Kynoucí schopnosti jsou stejné u čerstvého i sušeného droždí. Záleží na vás, které si více oblíbíte. Čerstvé droždí můžete kdykoliv nahradit sušeným a naopak. Při dávkování ale dodržujte poměr 3:1, tzn. 30 g čerstvého droždí = 10 g sušeného droždí.

 

Čerstvé pekařské droždí obsahuje vodu. Lisuje se do tvaru kostiček, má světle béžovou barvu, lasturový lom, je hebké, snadno se drobí a příjemně voní. Skladuje se v lednici při teplotě udané výrobcem, ale maximálně do 10 °C. Optimální teplota je 5 °C, při které droždí nepracuje, a tím si uchová svou kvalitu po celou dobu trvanlivosti až do okamžiku jeho spotřeby. Opakované střídání teplot droždí oslabuje. Starší kuchařské recepty doporučují zadělávat kynuté těsto s kváskem, tedy droždím rozmíchaným ve vlažném mléce nebo vodě. Modernější kuchařské postupy na kvásku netrvají a doporučují přidávat droždí přímo do mouky.

Sušené droždí je dehydrované droždí vyráběné ve formě jemných kuliček krystalků. Tento typ droždí se může mimo lednici skladovat až 2 roky bez snížení kvality, proto ho můžete mít doma ve spíži vždy po ruce. A když se nenadále rozhodnete péct, nemusíte běžet do obchodu pro čerstvé droždí, ale sáhnete do zásob pro sušené. Při přípravě těsta stačí sušené droždí smíchat s ostatními sypkými ingrediencemi.

 

3 rady, které je dobré dodržovat při nákupu droždí:

  • Spoléhejte na osvědčené značky.
  • Zkontrolujte balení a datum použitelnosti uvedené na obalu.
  • Kvalitní balení je zárukou toho, že si droždí uchová své vlastnosti po celou dobu trvanlivosti.