Vánočka Laďky Něrgešové

DROŽDÍ.CZ

vyzkoušeno
loader
střední
Obtížnost
6 hodin vč. kynutí
Doba přípravy
45 min
Doba pečení

Jaká je výzva letošních Vánoc? No přece vlastnoručně upletená vánočka! Že jste ji ještě nikdy nepekli? Tak to je nejvyšší čas to vyzkoušet. Podle Laďčiného super návodu zvládnete uplést z 8 nebo z 9 pramenů. Konec vymlouvání! To dáte! :-)

Suroviny

 

KVÁSEK:

půlka droždí FALA

30 g cukru krystal

100 ml teplého mléka (nechat 15-20 minut vzejít)

TĚSTO:

100 g cukru krystal+vanilkový cukr

3 žloutky

120 g tuku (60 g másla + 60 g sádla) = umíchat do PĚNY.

Přidat:

150 ml mléka

rozinky (přes noc v rumu namočené - kdo nemá rád rozinky, do těsta nedává)

600 g polohrubé mouky

sůl

nasekané mandle

+ KVÁSEK

Postup

Ze surovin na kvásek připravíme kvásek a necháme vzejít. Mezitím si připravíme suroviny na těsto. Cukr, žloutky a tuk umícháme do pěny. Přidáme mléko, rozinky, mouku, sůl, mandle a kvásek. Ručně, mixérem s hnětacími metlemi nebo robotem vypracujeme hladké těsto, které necháme přikryté na teplém místě kynout asi 3 hodiny.

Vykynuté těsto zpracujeme na pomoučeném vále a pustíme se do pletení. Podle videonávodu níže můžeme plést z 9 pramenů (nutno zajistit špejlemi) nebo z 8 pramenů (není nutno zajišťovat, nerozjíždí se). Upletenou vánočku dáme na plech vyložený pečicím papírem a necháme kynout přikrytou další 1-2 hodiny. Pak potřeme rozšlehaným vajíčkem a dáme péct do trouby vyhřáté na 200 °C asi 10. Poté vytáhneme vánočku ven, teplotu v troubě snížíme na 165-170 °C. Vánočku znovu potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme mandlemi a dopečeme při 165 °C asi 35 minut.

Nekrájet teplou!!! Pocukrovat….a? KRÁSNÉ VÁNOCE!!

Videorecept s návodem ZDE

Komentáře

Pro komentování receptů musíte být přihlášen. Přihlášení provedete v pravé horní části webu.

Prozatím žádné komentáře...